Farlig stoff- og storulykke

DSB fører tilsyn med virksomheter som håndterer farlig stoff, eksplosiver og som transporterer farlig gods.

DSB har en bred tilsynsportefølje innenfor farlige stoffer, eksplosiver og transport av farlig gods. Hvert år foretar vi en risikobasert utvelgelse av tilsynsobjekter.

I 2025 vil DSB føre tilsyn med storulykkevirksomheters risikokartlegging og risikoanalyser.

Brannvesenets tilsynsaksjon med farlig stoff og eksplosiver

DSB legger til rette for årlige tilsynsaksjoner. Kommunen er sammen med DSB tilsynsmyndighet etter forskrift om håndtering av farlig stoff. Det er brannvesenet som utfører tilsyn på vegne av kommunen.

Antall tilsyn som gjennomføres i løpet av en slik tilsynsaksjon varierer fra år til år og avhenger av hvilke anleggsenheter det føres tilsyn med. Erfaring viser at det gjennomføres omlag 200 tilsyn årlig.

Temaet for brannvesenets tilsynsaksjon med farlig stoff 2025 er lager som håndterer farlig stoff.

Mer om brannvesenets tilsynsaksjon med farlig stoff

Tilsyn etter hendelser

I tillegg til den fastsatte tilsynsplanen gjennomfører DSB hvert år flere tilsyn i forbindelse med oppfølging av uhell og ulykker. Det gjennomføres også årlig flere tilsyn med virksomheter og personer som håndterer farlig stoff og eksplosiver. Det kan være på bakgrunn av opplysninger som kommer frem i saksbehandlingen eller på annen måte gis til DSB, f.eks gjennom bekymringsmeldinger.