Bruk av grunne kabelgrøfter for permanent anvendelse

Forskrift om elektriske forsyningsanlegg (fef) §§ 4-4 og 5-3 om utsyr og kabler for hhv. høyspennings- og lavspenningsanlegg sier at i spesielle tilfeller kan kabler lagt på fjell og lignende ha mindre jordoverdekning enn 0,4 m. I slike tilfeller skal kabler beskyttes med sterke halvrør eller tilsvarende. Kabler kan også legges i kabelkanal med lokk og lignende uten jordoverdekning. 

DSB har i Elsikkerhet 69 (2006) presisert at sterke hel- eller halvrør skulle være av stål for beskyttelse av høyspenningskabler. Dette har også vært beskrevet i RENblad 9008. 

På markedet finnes det i dag sterke rør som ikke bare er av type stål, men også av sterk plast som vil kunne gi samme beskyttelse som ved bruk av stål, men uten fare for korrosjon og sirkulerende strømmer. 

DSB presiserer at sterke plastrør kan sidestilles med stålrør dersom man gjør en risikovurdering samt tar hensyn til viktige kvalitetskrav til røret som: 

  • UV bestandighet.
  • Høy ringstivhet (for eksempel SN64 eller tilsvarende).
  • Tykk godstykkelse (for eksempel SDR 11 eller tilsvarende).
  • Tåler minusgrader uten å miste funksjon, (for eksempel. slagtestet i -10 grader).
  • Varig merking, med en tydelighet at det er ett kabelrør. 

RENblad 9008 beskriver anbefalinger til utførelse av grunne kabelgrøfter. RENblad 9008 vil bli oppdatert til å inneholde anbefalinger/krav for bruk av sterke plastrør for høyspentkabler i grunn/åpen forlegning.